Porady eksperta gratis - wystarczy zadzwonić lub napisać. Kliknij i już!

Okna to nie tylko mniejsze rachunki

Dobre okna są dobre na wszystko o każdej porze roku.

Jest jesień, za oknami szaro i buro, idzie zima: wiatr się wzmaga, chłody, mrozy, warto pomyśleć o wymianie okien, albo przynajmniej o zamknięciu budowanego domu w stanie surowym i…. aby do wiosny. Koniec roku sprzyja zakupom stolarki, krótki okres oczekiwania, bogata oferta, a z pewnością i ceny umiarkowane, szczególnie teraz, kiedy trochę kryzysu dookoła. Warto więc wybrać się na zakupy, ale zanim to Państwo zrobicie, chcemy przekazać garść, mamy nadzieję pomocnych, informacji. Oto one.

Kiedy, czy i na jakie wymienić okna?

Typowe pytanie Klienta:
Remontujemy domek jednorodzinny z poddaszem użytkowym. Teraz jesteśmy na etapie wyboru okien. I tu pojawia się problem. Nie mam pojęcia, jakie są dobre. Na rynku jest tego cała masa! Proszę o jakieś wskazówki, porady, jakie są sprawdzone firmy, jakie są polecane, które są najbardziej energooszczędne i dobre? Dzięki za jakiekolwiek info!"
Tyle typowy Klient, czyli ktoś, kto ma rzeczywiste potrzeby zakupu właściwych i dobrych okien, ale potrzebuje więcej informacji, czyli „co w oknie piszczy”.
Okna umieszczone w ścianie lub dachu miały zawsze przede wszystkim zapewnić wystarczającą ilość światła dziennego w pomieszczeniach oraz widok z domu na otaczający teren. I te zadania już od wieków spełniała prawie każda pojedyncza szyba. Jednak współcześnie okna muszą spełniać znacznie wyższe wymagania. Nie tylko mają zapewniać duży dostęp dziennego światła i dobrą widoczność, ale pod względem izolacyjności cieplnej i akustycznej oraz ochrony przeciw włamaniowej powinny się cechować parametrami zbliżonymi do ściany budynku, w każdym aspekcie.
Tak dla przykładu - dobrze zaizolowana ściana lub strop to wartość U=0.3 w/m2K, a okna?

Średnie wartości  dla okna w Polsce to około  U=1.6 W/m2K, różnica jest więc ogromna. A co z dźwiękochronnością - ktoś zapyta. Tutaj jest jeszcze gorzej. Pocieszające jest to, że nasze coraz większe potrzeby i wymagania są już możliwe do spełnienia. Jednakże nie każdemu Klientowi potrzebne są wszystkie dostępne i możliwe funkcje okien, a w szczególności funkcje szyb. Potrzeby nie muszą być zaspokajane w jednakowym stopniu. Warto zatem zapłacić tylko za te cechy i funkcje, które są rzeczywiście istotne lub w sposób widoczny poprawiają komfort przebywania w pomieszczeniach lub podwyższają poziom ich zabezpieczenia.
Warto wiedzieć, że okna są integralnym elementem budynku, chronią przed utratą ciepła, wiatrem, deszczem czy słońcem, ale również zdobią, podkreślają charakter domu i jego architekturę, w końcu pokazują często zasobność portfela właściciela i jego preferencje. Ale zanim kupimy, warto jest zastanowić się, czy wybór, którego mamy dokonać jest właściwy, podparty faktami, a co najważniejsze  - czy odpowiada naszym potrzebom.
Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy , ale to właśnie okno wpływa na nasz komfort każdego dnia, czyli daje nam:
 • Ciepło
 • Ciszę
 • Światło
 • Bezpieczeństwo
 • Elegancję
 • Prestiż
Okna są bardzo ważnym elementem i tak np. przy projektowaniu energooszczędnego domu muszą zostać spełnione nietuzinkowe wymagania. Duże okna wiążą się z ryzykiem większych strat ciepła. Dlatego warto zastanowić się nad wykorzystaniem okien szerokich w zamian sięgających ziemi. Niezwykle istotnym jest, aby unikać przeszkleń w ogrzewanych pomieszczeniach od strony północnej. Jeżeli jednak zdecydowani jesteśmy na wielkie szklane powierzchnie, należy zainwestować w specjalne okna o niższym niż standardowy współczynniku U.
Jeśli decydujemy się na dom z dużymi oknami, ale chcemy, by straty ciepła były w nim jak najmniejsze, powinniśmy zamontować specjalne okna o niższym od standardowego współczynniku przenikania ciepła U. W sprzedaży są okna, których współczynnik U jest niższy niż 0,8 W/m2K (w standardowych oknach wynosi on 1,4-1,8 W/m2K. Są to okna, w których szyba składa się z trzech tafli (zestaw trzyszybowy dwukomorowy), a wypełnienie przestrzeni międzyszybowej stanowi gaz np. krypton. Ramy np. z PVC takich okien są wykonane z profili wielokomorowych z wkładkami termoizolacyjnymi.

Ile kosztują okna w domu energooszczędnym (czyli potencjalnie każdym) i kiedy mi się to zwróci?

Niestety, nie można na powyższe pytanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi.
Okna są różne, tak jak i potrzeby Klienta. Dla przykładu: inwestycja w energooszczędny dom będzie na pewno bardziej kosztowna w fazie jego budowy (remontu). Ważne jest, aby postarać się wyliczyć, po jakim czasie dodatkowe wydatki mogą się nam zwrócić. Dlatego warto analizować aktualne ceny, a także prognozy dotyczące cen nośników energii. Na pewno warto zainwestować w zwiększenie izolacyjności termicznej przegród zewnętrznych (w tym okna) i wentylację z rekuperatorem. Warto zawsze dodać kilka centymetrów wełny mineralnej lub styropianu przy izolacji ścian i dachu, a będzie można uzyskać korzyść finansową rzędu 25%-30%. Poniesione w ten sposób dodatkowe koszty mogą się zwrócić już po 3-5 latach. Natomiast na amortyzację inwestycji w bardzo energooszczędne i dobre okna o współczynniku U<1,0 W/m2K czy np. w kolektory słoneczne, pompy ciepła, itp. trzeba poczekać kilka lat więcej.
Ale to właśnie okna będą tym przysłowiowym „oknem na świat”  tego domu , będą również elementem, który chroni i zdobi.

Wybieramy najistotniejsze dodatkowe funkcje okien:


Należy bezwzględnie pamiętać o swoich najważniejszych potrzebach, zdefiniować je zanim zamontujemy okna czy wymienimy na nowe. Wiedzieć trzeba, że są to potrzeby istotne i muszą zostać zaspokojone, nawet jeżeli będą ekstra kosztować. Nie wszystko i nie zawsze może się zwrócić, jak niby mamy wycenić komfort związany z tym, że nasze okna będą dźwiękochronne, czy bezpieczne.
A oto inne przykłady funkcji okien:
 • okna supertermoizolacyjne (współczynnik U <= 0.9 W/m2K)
 • okna z funkcją antywłamaniową
 • okna z funkcją dźwiękochronną,
 • okna z szybą bezpieczną,
 • okna z szybą przeciwsłoneczną,
 • okna z szybą ułatwiającą mycie,
 • okna obrotowe (w przypadku okien dachowych),
 • okna szybą hartowaną, bezpieczną (w przypadku okien dachowych)
Wymieniamy okna i…
Decydując się na wymianę starych okien pamiętajmy o tym, aby:
 • wybrać okna, na które będą najlepsze właśnie dla Ciebie
 • wybrać dodatkowe funkcje, ale także rodzaj ramy, kolor, kształt
 • właściwie dobrać wymiary okien do wymiarów istniejących otworów
 • wymianę okien zlecić wykonawcy, który zagwarantuje nam właściwe osadzenie i uszczelnienie (zdecydowanie preferowany jest system trzywarstwowy)
 • nowe okna były wyposażone w nawiewniki lub zostały  rozszczelnione wg instrukcji producenta
 • wykonawca robót dostarczył nam wspomniane powyżej instrukcje oraz udzielił gwarancji na wykonane roboty
Spełnienie powyższych warunków oraz wybranie producenta okien o ustalonej renomie pozwoli nam cieszyć się z naszej inwestycji przez dziesiątki lat. Zwykle każda, nawet niezbyt mroźna i długa zima obnaża jakość naszych okien oraz uwidacznia liczne wady w sposobie ich zamontowania.
W szczególności dotyczy to okien zamontowanych 15-20 czy 30 lat temu, ale również w ostatnim dziesięcioleciu (pierwsze okna PVC). Chcąc ustrzec się przed popełnieniem podstawowych błędów przy wymianie okien, pozwolimy sobie przypomnieć kilka elementarnych zasad, których należy przestrzegać aby uniknąć przykrych niespodzianeki na przyszłość. Jak pokazują statystyki i doświadczenia w wielu krajach o zbliżonych warunkach klimatycznych do naszych - trwałość okien oraz zadowolenie użytkowników są zależne od:

 • w 50% od sposobu zamontowania,
 • w 40% od jakości wykonania okien,
 • w 10% od sposobu użytkowania i konserwacji.
Warto pamiętać o tym ile się płaci, ale również za co się płaci, komu i dlaczego?…

Infookno.pl : „Wszystko co musisz wiedzieć o oknach”

Warto również zobaczyć naszą „ściągawkę” czyli „Jak dobrze kupić dobre okna”
www.infookno.pl/Sciagawka.html