Porady eksperta gratis - wystarczy zadzwonić lub napisać. Kliknij i już!

Jedno okno może nas kosztować nawet 2600 zł i więcej. Nie wierzysz? Sprawdź!

Wielu z nas stoi przed dylematem zakupu stolarki, do nowego domu, lub  do remontowanego mieszkania.
Naprawdę nie wiemy co wybrać – które okna są dobre? , którzy producenci sprawdzeni? , którzy montażyści rzetelni ? - nie wspominając o kosztach! W kosztach należy uwzględnić  różne opcje dodatkowe, elementy wystroju, itd. Wydaje nam się, że wiemy już dużo, ale czy wystarczająco dużo, żeby swobodnie  rozmawiać ze sprzedawcami okien i drzwi? Jak jest w rzeczywistości, oceńcie Państwo sami, chociazby na podstwie ponizszego artykułu/poradnika.
Powiedzmy, że po wielu pomiarach okien i drzwi przy których korzystamy  z uprzejmości salonów sprzedaży (czasami nie jest to zbyt wielka przyjemność), po porównaniu  3 różnych ofert, zdecydowaliśmy się na swoją wymarzoną stolarkę np. drewnianą  i mam zamiar dokonać jej zakupu.
Czas oczekiwania to „tylko” 8 tygodni i problem już będzie „z głowy”, tak nam się wydaje, ale….
Pomijając fakt, że dostawa stolarki może się opóźnić (czasami nawet o kilka tygodni), załóżmy że montaż może przebiegać w miarę bez szwanku dla murów i mebli i dywanów (w przypadku remontu).
To czy faktycznie pomyśleliśmy o wszystkim, albo inaczej – czy uważamy, że te skromne np. 25,000 zł które chcemy przeznaczyć na okna i drzwi balkonowe to wszystko co nas czeka, jeżeli chodzi o wydatki na strolarkę? Czy wszystko wzięliśmy pod uwagę?

NIE, NIE i jeszcze raz nie! Na szczęście dla producentów innych elementów i akcesoriów dla stolarki i dla Państwa komfortu.

Czego zatem nie wzięliśmy pod uwagę przy zakupie stolarki?
Czy faktycznie koszt zakupu stolarki (i akcesoriów) może podwoić się? Powiem pragmatycznie – tak się stanie niemalże w każdym przypadku, jeżeli chcemy faktycznie mieć w ogóle okna w otworach dla nich przeznaczonych, ale po kolei.
Zakup okien i drzwi powiniem być robiony z wielkim rozmysłem co do funkcjonalności  każdego z pomieszczeń (inna jest funkcjonalność salonu a inna kuchni), musimy wziąć pod uwagę energooszczędność, ale również bezpieczeństwo, komfort, prestiż i trwałość rozwiązań.
Czego zatem nie przewidujemy decydując się na nowe okna? Co może podwoić nasze koszty?
Czy jest szansa obniżyć je?  Oto odpowiedź.

1.    Okna bezpieczne to takie, które łatwo się użytkuje, ale będą trudne do sforsowania przez intruza(złodzieja).  Dziecko nie może otworzyć ich zbyt łatwo, a starsza  osoba nie powinna mieć problemu z ich zamknięciem…ach! no i nie powinny trzaskać podczas przeciągu.

 Czy zatem wybrać okna które posiadają:
a)    Specjalną szybę antywłamaniową
b)    Specjalne okucia, utrudniające otwarciei i podważenie okien
c)    Wklejaną szybę, utrudniającę wypchnięcie do wnętrza domu
d)    Specjalny montaż utrudniający wyłamanie
e)    Montaż rolety zewnętrznej (która może dodatkowo utrudnić penetrację okna)
Orientacyjny dodatkowy koszt dla jednego okna za 1000 zł wynosić może nawet 500 zł
2.    Okna z szybą ułatwiającą mycie, lub szybą ze specjalną powłoką utrudniajacą zabrudzenie?
Tutaj koszt może wynosić 30-70 zł z m2 szyby
3.    Okna z szybą przeciwłsłoneczną, szczególnie polecana w oknach wychodzących na południe lub na południowy-zachód
W tym przypadku musimy się liczyć z wydatkiem min. 150 zł z m2 okna
4.    Okna ciche, czyli dźwiękochronne (oczywiście ze specjalną szybą), gdyż komfort przebywania w takim pomieszczeniu, szczególnie w miejscach o natężonym ruchu miejskim jest nie do przecenienia.
Komfort musi kosztować, proszę doliczyć min. 150 zł do m2 okna
5.    Nasze okna mają się otwierać i uchylać, a mogą również być przesuwne, harmonijkowe i w dodatku posiadać hamulec  w..klamce. Tak, tak!
Koszty wzbogaconych wielofunkcyjnych  wersji okuć mogą wynieść nawet 100 -300 zł i więcej za każde okno
6.    Parapety, metalowe lub ceramiczne na zewnątrz, konglomerat, drewno, płyta, marmur – wewnątrz pomieszczenia.
Minimalny koszt obydwu parapetów to 150 zł z mb(metr bieżący), maksymalny – nawet i 1000 zł za mb
7.    Nie można wyobrazić sobie okna bez rolety, firany czy zasłony wewnątrz pomieszczenia – to te elementy dają nam prywatność, ale również estetykę i podkreślają piękno naszego okna.
8.    Markiza lub roleta chroniąca nas od nadmiernego nasłonecznienia może być też bardzo ważnym elementem, którego nie wzięliśmy pod uwagę przy zakupie stolarki.
Minimalny koszt to 300 zł, maksymalny nawet  1000 zł i więcej (markizy sterowane automatycznie to nawet wydatek 3000 zł)
9.    Moskitiery – bez nich funkcjonowanie może być bardzo uciążliwe, co prawda przez 7 miesięcy, albo aż przez 7 miesięcy. Dopowiem, że są dostępne specjalne moskitiery dla alergików.
To bardzo, bardzo ważne..dla niektórych przynajmniej.
Minimalny koszt to 100 zł za m2 okna..i więcej np. dla alergików
10.    Montaż – to nawet 50% i więcej sukcesu i satysfakcji z posiadania okien i drzwi.
Minimalny koszt montazu to około 30 zł za metr bieżący, w przypadku autentycznego ciepłego montażu (specjalne mocowanie, taśmy, specjalna pianka, itd.) nawet i 140 zł za mb.
11.    Na koniec roletki, firany, zasłony, wertikale,itp.
Tutaj koszt może oscylować od 150 zł nawet do 500 zł za okno (roletka/firanka/zasłona)
Podsumujmy więc zakup naszej stolarki: okna i drzwi w wersji podstawowowej – 25,000 zł, w wersji wzbogaconej czyli  kompletnej – 50,000 zł i więcej, no chyba, że będziemy wszystkie te dodatki, akcesoria i wzbogacenia tak dobrze negocjować jak same okna, przecież to także stolarka okienna.

Nie wierzycie Państwo? Policzmy razem:
Przykładowy koszt okna (np. energooszczędne jednoskrzydłowe o wym. 150x150)    1000 zł
Montaż (z elementami ciepłego montażu) 400 zł
Szyba ułatwiająca mycie 150 zł
Szyba antywłamaniowa i specjalne okucia 450 zł
lub roleta zewnętrzna (min. 450 zł)
Parapety (zewnętrzny i wewnętrzny) 350 zł
Roletka wewnętrzna i moskitiera 250 zł

SUMA  2600 zł

A miało być tak tanio, miało być…Czyż nie mówiliśmy, że tak nie będzie!
Okno miało kosztować tylko 1000 zł – przecież byliśmy dobrymi negocjatorami a nawet dostaliśmy 25% rabatu! Czy to wszystko co mogliśmy zrobić, chyba nie? Warto więc o tym pamiętać, warto „być mądrym przed zakupem”, warto negocjować wszystkie te elementy, zanim dokonamy ostatecznego zakupu stolarki. Analogie z zakupem samochodu same się nasuwają, przecież samochód  posiada wyposażenie dodatkowe i elementy fabryczne
Warto a nawet trzeba poszukiwać alternatywy (również różnych producentów), warto negocjować cenę za wszystko (jeżeli oczywiście jest to możliwe i dostępne w salonie stolarki), a nie tylko zdać się na rzekomy „tani” zakup okien. Reszta może być bardzo, bardzo kosztowana, znacznie przewyższać cenę okien. Gra warta jest świeczki i eksperckiej analizy – to są nasze pieniądze.
Zastanówmy się co tak naprawdę jest potrzebne, co jest konieczne, co jest nieodzowne, co jest funkcjonalne, na co nas stać a nade wszystko  kupujmy z głową i powoli, bez pośpiechu - przecież to są nasze cieżko zarobione pieniądze.

Porady eksperta:
http://infookno.pl/Expert-Radzi.html