Porady eksperta gratis - wystarczy zadzwonić lub napisać. Kliknij i już!

Właściwa pielęgnacja gwarancją żywotności okien drewnianych.

Nowoczesne okna posiadają fabryczne zabezpieczenia chroniące przed działaniem czynników zewnętrznych. Wytrzymałość powłoki ochronnej uzależniona jest od wielu kwestii – m.in. zanieczyszczenia środowiska czy warunków atmosferycznych. Poprzez działania pielęgnacyjne jesteśmy w stanie przedłużyć żywotność i estetyczny wygląd ram, a zarazem i całych okien.
Grunt to systematyczność
Jak w wielu kwestiach, tak i w przypadku pielęgnacji okien drewnianych, ważna jest systematyczność. Takie działania zagwarantują naszym oknom estetyczny  wygląd, ale także zapewnią bezpieczne ich użytkowanie. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest mycie okien.  Powinniśmy to robić przynajmniej 2-3 razy do roku, a w szczególności po zimie.
- Proces pielęgnacji ram drewnianych rozpoczynamy od oczyszczenia ich z kurzu. Przy czyszczeniu powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. Do mycia ram używajmy innego środka niż ten, którym czyścimy szyby, ponieważ amoniak występujący w wielu z
nich może uszkodzić lakier. Najlepiej będzie, gdy polakierowane ramy umyjemy wodą z dodatkiem delikatnego płynu do naczyń. Na umyte ramy powinniśmy nałożyć mleczko lub pastę do pielęgnacji drewna za pomocą miękkiej ściereczki z bawełny lub specjalnej, wykonanej z papieru. Nie należy nanosić środków przy dużym nasłonecznieniu, ani przy mrozie. Dzięki takim zabiegom ramy okienne dłużej nie będą wymagały ponownego malowania – radzi Marcin Szymanowski, Marketing Manager z firmy Sokółka Okna i Drzwi S.A. 
Drobne zniszczenia
Co najmniej dwa razy w roku należy przyjrzeć się ramom okiennym i ocenić stan powłoki lakierniczej.
Wcześnie wykryte zadrapania i drobne otarcia ram wewnętrznych będzie dość łatwo usunąć. Wystarczy tylko uszkodzoną nawierzchnię oczyścić oraz wygładzić delikatnie papierem ściernym. Następnym krokiem jest przetarcie ściereczką i nałożenie powłoki malarskiej w kolorach ramy. Usuwając uszkodzenia malujemy tylko tą cześć okna, która uległa zniszczeniu, a nie całą ramę. Poza usuwaniem drobnych uszkodzeń należy pamiętać także, by raz do roku natłuścić wszystkie elementy ruchome okna.
Okna drewniane wymagają większej ilości zabiegów pielęgnacyjnych
od okien z PCV. Wyróżniają się one natomiast większą energooszczędnością i estetyką. Warto dbać o nie systematycznie i cieszyć się nimi długie lata.